• Dzień Sekretarki i Asystentki

• W czwartek 25 stycznia br. w całej Polsce obchodzony jest Dzień Sekretarki i Asystentki. Każdy z nas wie, że sekretariat to bardzo ważne miejsce. W naszej szkole króluje w nim zawsze uśmiechnięta pani Paulina. Możemy ją tam zobaczyć codziennie – pośród komputerów, faksów, drukarek, stempli czy skoroszytów i spinaczy.

Naszej pani sekretarce życzymy wielu sukcesów, cierpliwości, wyrozumiałości, satysfakcji z wypełnianych obowiązków oraz spełnienia planów i zamierzeń, a w życiu prywatnym dużo zdrowia i pomyślności.(bs-k)

• Wyjazd na łyżwy!

• W dniu 20 stycznia 2024r., 43 uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w wyjeździe na lodowisko do Złotowa. Wyjazd zorganizowali: p. Bożena Solka-Kubiak, p. Paulina Jaskółka-Stanisz, p. Małgorzta Kaluta i p. Jacek Kaluta.

Dla większości uczniów był to pierwszy wyjazd, ale byli i tacy, którzy nie pierwszy raz zmierzyli się z lodową taflą lodowiska.  Nie obyło się oczywiście, bez drobnych upadków ale entuzjazm jaki towarzyszył uczniom podczas jazdy łagodził drobne potknięcia. Nowicjuszom w nauce jazdy na łyżwach pomagały  „pingwiny”. Zabawa była znakomita i pozostawiła niezapomniane wrażenia.(bs-k)

• Relacja z wizyty w schronisku

• W piątek 19 stycznia br., 24 uczniów z klas IV-VII udało się z wizytą do szczecineckiego schroniska dla zwierząt, aby przekazać zebraną karmę i akcesoria dla zwierząt. Schronisko dla zwierząt w Szczecinku powstało w lipcu 2009 roku. Utrzymywane jest z dopłat przyznawanych przez Urząd Miasta Szczecinek. Każdego dnia trafia do niego wiele nowych, porzuconych zwierzaków. Każde z nich rozpaczliwie czeka na nowy dom. Schronisko opiekuje się także kotami wolno żyjącymi z terenu miasta.Uczniowie zostali oprowadzeni po obiekcie przez panią opiekun zwierząt, która w ciekawy sposób opowiadała o swoich podopiecznych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom, mieszkańcom Lotynia za włączenie się w tę szlachetną akcję!

Wykaz zebranej karmy: schronisko.pdf

Akcję zorganizowały: p. Małgorzata Roszak i p. Katarzyna Wielgus, natomiast przejazd do schroniska zasponsorowała p. Dyrektor Iwona Adamczuk. (bs-k)

• Dzień Babci i Dziadka

• Dzień Babci i Dziadka to szczególny dzień, w którym wnuczęta składają życzenia swoim babciom i dziadkom, dziękując za miłość, opiekę, oddanie oraz czas, który dziadkowie zawsze dla nich mają. W Polsce obchodzone są odpowiednio 21 i 22 stycznia.

Nasze przedszkolaki w piatek w dniu 19 stycznia br. również włączyły się w obchody tego święta organizując uroczysty apel, na który przybyły zaproszone babcie wraz z dziadkami. "Misie" wraz z "Biedroneczkami" zaprezentowały podczas uroczystości wierszyki, piosenki i tańce przygotowane dla dziaków. Dziadkowie otrzymali prezent od swoich wnucząt oraz babeczkę, którymi czestowały panie wychowawczynie przedszkola. Był to dzień pełen uśmiechu i wzruszeń. Bardzo dziekujemy Pani Anecie i Halnie za przygotowanie uroczystości. (bs-k)

• Nasi zwycięzcy

• Uczniowie z naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym "Szopka bożonarodzeniowa" zorganizowanym przez Okoneckie Centrum Kultury. W kategorii przedszkolnej - Łukasz Gręźlikowski zajął II miejsce, natomiast w kategorii klas IV-VIII - Oliwia Gręźlikowska zajęła I miejsce. Łukasz brał również udział w konkursie na "Najpiekniejszą kartkę bożonarodzeniową" organizowanym przez Bibliotekę w Lędyczku i otrzymał wyróznienie. Gratulujemy Oliwii i Łukaszowi, życząc dalszych sukcesów. (bs-k)

Poniżej nagrodzone prace Oliwii i Łukasza.

• Dokamianie ptaków

• Zima to najtrudniejszy okres dla ptaków zimujących w naszej strefie klimatycznej. Bez wsparacia ludzi, mniej doświadczone, bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i silnych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony.

Dnia 8 stycznia br. grupę Biedroneczek odwiedził podleśniczy Tadeusz Dybaś z Nadleśnictwa Węgorzewo, który  podczas przeprowadzonych zajęć zapoznał dzieci z zasadami dbania o ptaki zimową porą. Przedszkolaki rozpoznawały i nazywały ptaki zimujące u nas oraz dowiedziały się, czym mozna karmić zimową porą ptaki. Pan podleśniczy wraz z przedszkolakami udał się do szkolnego karmnika, w którym powiesił kulę z ziarenkami dla ptaków.

Przepis na zimową kulę: Do roztopionej słoniny lub smalcu należy dodać ziarna słonecznika (oczywiście nie mogą być solone), nasiona, kasze i płatki owsiane. Wszystko wymieszać, odczekać, aż tłuszcz zastygnie. Formować kule, które należy włożyć do siatki (można wykorzystać siatkę po cytrusach lub wędliniarską). Takie kule można powiesić w karmniku lub na drzewie.

Pamiętajcie! Nie wolno karmić ptaków resztkami z własnego stołu, spleśniałym chlebem, zepsutymi owocami i warzywami. Za tę pomoc skrzydlaci przyjaciele na pewno będą nam wdzięczni.

Dla chcących więcej dowiedzieć się o dokarmianiu ptaków zimą zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych, poświęconych tej tematyce np.: http://www.ekologia.pl/wywiady/dokarmianie-ptaktow-czy-dokarmiac-ptaki-zima,17614.html (bs-k)

• Dzień Bezpiecznego Internetu

• Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 obchodziony jest  6 lutego. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W naszej szkole powstała gazetka dotycząca tego wydarzenia.(bs-k)